Skoči na glavno vsebino

Teden umetnosti

Teden umetnosti v šoli in vrtcu 2024

 

Letošnji teden umetnosti smo posvetili zaključku bralne značke. Obiskala nas je ilustratorka Urška Stropnik Šonc. Najprej so se z njo družili učenci od 1. do 4. razreda, ki so osvojili bralno značko. Prisluhnili so pravljici Lev Rogi in krila v srcu, ki jo je prebrala knjižničarka Valerija. Gospa Urška jim je na zanimiv in igriv način predstavila knjižno ilustracijo, pokazala jim je, kako izgledajo originalne ilustracije, ki so jih primerjali s knjižnimi. Ob risanju je pripovedovala zgodbe o idejah, kako nastane knjižna ilustracija.

V okviru pouka likovne umetnosti, so učenci 4. a in 4. b spoznali poklic ilustratorja, kako nastanejo ilustracije in kaj vse je pomembno za dobro ilustracijo.

Z učenci od 5. do 9. razreda je gospa Urška spregovorila o nastanku knjige. Predstavila jim je prvo knjigo, ki jo je ilustrirala – O treh netopirjih. Povedala jim je, da je ob ilustriranju te knjige sprejela odločitev o svoji poklicni poti. Učenci so nekaj o njej izvedeli tudi tako, da so ji zastavili zanimiva vprašanja, na katera je z veseljem odgovarjala. Risbe, ki so nastale so učenci pobarvali in pripravili razstavo.

V okviru tedna umetnosti smo izvedli tudi zaključni koncert OPZ in MPZ, ki smo ga poimenovali po kitici iz pesmi slovenskega romantičnega skladatelja Miroslava Vilharja, ki so jo pevci mladinskega zbora tudi zapeli: »Ker so čule pesem mojo, vsaka svojo žvrgole«.

Znan slovenski skladatelj, pedagog in zborovodja Blaž Rojko je zapisal: »Pevski zbori  v življenju posameznika pokrivajo več kot le petje. Niso le umetniške organizacije, ampak se v njihovem okviru dogajajo pomembne socialne interakcije, ki močno vplivajo na kakovost življenja vsakega njihovega člana. To velja še posebno za društva in zbore na območni ravni.« Z njegovim zapisom se zelo strinjamo. To izkušnjo občutimo v našem skupnem glasbenem  ustvarjanju in poustvarjanju in jo želimo še naprej negovati in posredovati mladim generacijam.

 

 

 

TEDEN UMETNOSTI 2023

V tednu od 22. do 28. maja 2023 je potekal vseslovenski projekt »Teden umetnosti v šoli in vrtcu«.  Projekt je organiziran v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za kulturo in pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO. Namen projekta je spodbuditi šole in vrtce, mentorje, učence in dijake k razmisleku o pomenu in vlogi umetnosti v izobraževalnem sistemu in našem vsakdanjem življenju.

Tema letošnjega Tedna umetnosti v šoli in vrtcu je bila “Srečanje umetnika in znanstvenika”.

Letos smo se v raziskovanje umetnosti skozi znanost ali znanosti skozi umetnost vključili malčki vrtca Dornava in učenci OŠ Dornava.

 

Ustvarjamo z magneti: učenci likovne delavnice in izbirnega predmeta Likovno snovanje 1

Likovna ustvarjalnost otrok je proces, v katerem otroci izrazijo svoje ideje, občutke in domišljijo skozi različne likovne medije in tehnike. Je izjemno pomembna za razvoj otroka.

Skozi likovno izražanje otroci razvijajo svojo motoriko, opazovanje, domišljijo, samozavest in izražanje čustev. Likovno ustvarjanje jim omogoča, da se izrazijo na drugačen način, ki ni vezan le na besede in ima pomembno vlogo pri celostnem razvoju otroka.

Umetniški projekti, ki vključujejo različne materiale, tehnike in orodja, so vedno zabavni in ustvarjalni. Tudi slikanje z magneti in kovinskimi predmeti je fantastičen način za raziskovanje magnetizma in ustvarjanje unikatnega umetniškega dela. Združuje procesno umetnost in element znanosti s poudarkom na ustvarjalnosti in sposobnosti opazovanja.

Takšnega projekta, kjer se srečata znanost in umetnost, so se lotili učenci Likovne delavnice (4. in 5. razred) in Likovnega snovanja 1. Ko so končali s slikanjem, so svoje delo dopolnili z raziskovanjem oblik, vzorcev in tekstur s ciljem poiskati oblike, ki bi jih znanstavenik označil kot odkritje še nenznanega sveta.

 

Slikanje z magnetki