Teden umetnosti 2023

V tednu od 22. do 28. maja 2023 je potekal vseslovenski projekt »Teden umetnosti v šoli in vrtcu«.  Projekt je organiziran v sodelovanju z Ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport, Ministrstvom za kulturo in pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO. Namen projekta je spodbuditi šole in vrtce, mentorje, učence in dijake k razmisleku o pomenu in vlogi umetnosti v izobraževalnem sistemu in našem vsakdanjem življenju.

Tema letošnjega Tedna umetnosti v šoli in vrtcu je bila “Srečanje umetnika in znanstvenika”.

Letos smo se v raziskovanje umetnosti skozi znanost ali znanosti skozi umetnost vključili malčki vrtca Dornava in učenci OŠ Dornava.

Ustvarjamo z magneti: učenci likovne delavnice in izbirnega predmeta Likovno snovanje 1

Likovna ustvarjalnost otrok je proces, v katerem otroci izrazijo svoje ideje, občutke in domišljijo skozi različne likovne medije in tehnike. Je izjemno pomembna za razvoj otroka.

Skozi likovno izražanje otroci razvijajo svojo motoriko, opazovanje, domišljijo, samozavest in izražanje čustev. Likovno ustvarjanje jim omogoča, da se izrazijo na drugačen način, ki ni vezan le na besede in ima pomembno vlogo pri celostnem razvoju otroka.

Umetniški projekti, ki vključujejo različne materiale, tehnike in orodja, so vedno zabavni in ustvarjalni. Tudi slikanje z magneti in kovinskimi predmeti je fantastičen način za raziskovanje magnetizma in ustvarjanje unikatnega umetniškega dela. Združuje procesno umetnost in element znanosti s poudarkom na ustvarjalnosti in sposobnosti opazovanja.

Takšnega projekta, kjer se srečata znanost in umetnost, so se lotili učenci Likovne delavnice (4. in 5. razred) in Likovnega snovanja 1. Ko so končali s slikanjem, so svoje delo dopolnili z raziskovanjem oblik, vzorcev in tekstur s ciljem poiskati oblike, ki bi jih znanstavenik označil kot odkritje še nenznanega sveta.

Slikanje z magnetki